Co jeść na masę ?

 

Jeśli Twoim celem jest przyrost masy ciała to Cię to nie zaskoczy – musisz jeść dużo. Zatem co jeść na masę? Twój organizm ma określone wymagania energetyczne i jeśli ich nie pokryjesz z nawiązką, to niestety nie przytyjesz. Potrzebujesz diety zapewniającej nadwyżkę kaloryczną, przy czym nie koniecznie powinieneś wzorować się na zawodowych kulturystach którzy mają posiłki wyliczone co do grama. Twoje posiłki powinny być nie tylko masywne, ale też atrakcyjnych kulinarnie, które będziesz jeść ze smakiem. Jeśli posiłki nie będą ci smakować – trudno będzie ci zjeść na tyle dużo by przekroczyć dzienne zapotrzebowanie na energię.

Aby przytyć nie wystarczy jedynie dużo jeść, trzeba także zwracać uwagę na to, co znajduje się na talerzu. Przykładowo, gdybyś bazowała tylko na jabłkach i sałacie, to choćbyś jadała ich kilogramy, z pewnością nie zanotowałabyś zadowalających postępów. Z drugiej strony jeśli chciałabyś swoje codzienne menu oprzeć jedynie na fastfoodach- pizzy, ciastkach i frytkach to owszem – przytyłabyś, ale objawiało by się to jedynie wzrostem obwodu pasa i dekompozycją sylwetki, chude ramiona wydawałyby się proporcjonalnie jeszcze chudsze, barki jeszcze węższe a klatka jeszcze bardziej zapadnięta.

Tylko odpowiednio dobrane pokarmy zjadane w we właściwych proporcjach i ilościach gwarantują sukcesywny przyrost dobrej jakościowo masy.

Podstawą Twojej diety (około 45 – 55% dziennej podaży energii) powinny być dobre jakościowo węglowodany zawarte w kaszach grubych, ryżu, makaronie z pełnego ziarna, ziemniakach i razowym pieczywie oraz w owocach, zwłaszcza tych bardziej kalorycznych takich jak banany. Następnie około 30% zapotrzebowania na energię powinien pokrywać tłuszcz. Dobrym jego źródłem są: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, masło, orzechy włoskie, nerkowce i migdały, a także ryby morskie, całe jaja, awokado, jak i również mięso. Musisz zadbać by w diecie pojawiły się zarówno źródła tłuszczy jednonienasyconych (oliwa, olej rzepakowy, migdały, awokado), jak wielonienasyconych (ryby, orzechy) oraz nasyconych (pokarmy pochodzenia zwierzęcego).

 

<Poznaj najlepszy suplement na budowanie masy mięśniowej>